Zwiedzanie Wejherowa

Miasto Wejhera warto zwiedzić z przewodnikiem, który opowie jego historię w niebanalny sposób. Niezapomnianą wycieczkę latem można zaplanować zupełnie za darmo. Podpowiadamy co warto zobaczyć w Wejherowie.

Na początek najlepiej wybrać się do informacji turystycznej (tel: 58 677 70 58), która mieści się – jakżeby inaczej! – na placu Wejhera w centrum miasta. Dostaniemy tam bezpłatną mapkę z zaznaczonymi atrakcjami, a także porady co do miejsc i godzin, w których warto je odwiedzić.
Większość turystów zwiedzanie zaczyna oczywiście od Kalwarii Wejherowskiej i kościoła klasztornego. Warto wcześniej zasięgnąć języka w Informacji Pielgrzymkowo-Turystycznej Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego, znajdującego się przy ul. Reformatów (tel. 58 672 17 55), która czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8:30-15 i w soboty w godz. 8-16. Na własną rękę zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Anny, krypty Wejherów oraz Kalwarię Wejherowską można bowiem zwiedzić bez wcześniejszej rezerwacji, ale z pewnością wycieczka będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna, jeśli zamówimy sobie przewodnika.

W Wejherowie warto zobaczyć też ratusz, który dostępny jest w dni powszednie w godz. 9-15, a w sezonie letnim przez cały tydzień w godz. 10-14. Pochodzący z 1650 roku Ratusz to świadek historii miasta. Wewnątrz jest nawet XVII-wieczny dzwon z inskrypcjami fundatora Jakuba Wejhera. Jest też Sala Tradycji i Historii Wejherowa, a w niej dokumenty z podpisem króla Jana Kazimierza, tradycyjne ubrania i narzędzia kaszubskie, oryginalny pierścień Hallera i niemieckojęzyczna dokumentacja architektoniczna tylnej części ratusza. Na ścianie jest natomiast duży Alfabet Kaszubski wykonany w technice sgraffito.

Wycieczki po Wejherowie za darmo

W czasie wakacji wycieczkę z przewodnikiem po Wejherowie można zorganizować za darmo. Oprowadzi on po Kalwarii Wejherowskiej i mieście oraz opowie ich historię. Aby zobaczyć i posłuchać o wejherowskim ratuszu i innych zabytkach, należy zgłosić się do informacji miejskiej. Można też indywidualnie umówić się z którymś z przewodników, do których namiary podajemy poniżej:

Zwiedzanie Wejherowa z przewodnikiem PTTK
1. Teresa Kowalska – 694 599 749
2. Aleksandra Kurowska – Susdorf – 506 076 640
3. Jerzy Zalewski – 606 114 086
4. Renata Makiła – 692 611 290
5. Zofia Pioterek – 604 181 189
6. Krystyna Lademann – 506 273 913

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/curtsm/5069624877

One Response to Zwiedzanie Wejherowa

  1. Piechur pisze:

    Kalwaria wejherowska to jest po prostu cud natury. Polecam zwiedzanie jej wiosną, gdy wokół wszystko kwitnie i pachnie. Z mojego mieszkania w Wejherowi mam tam wprawdzie z 15 minut spacerku, ale opłaca się przyjechać także z daleka. Na pewno nie będziecie żałować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *