Monitoring w Wejherowie

Bezpieczeństwa w Wejherowie strzeże system kamer, który jest sukcesywnie rozbudowywany i udoskonalany. Cyfrowa jakość obrazu i doświadczeni operatorzy gwarantują zmniejszającą się przestępczość i zachowania chuligańskie.

Obecnie wejherowski monitoring wizyjny miasta to 32 kamery, które nadzorują nie tylko centrum miasta, ale również osiedla mieszkaniowe: Chopina, Tysiąclecia, Harcerskie i Kaszuby. Kamery skierowane są przede wszystkim na ciągi komunikacyjne, ale również parkingi, place oraz tereny w okolicach szkół. Monitorowanych jest również 26 kaplic na wejherowskiej Kalwarii, w których wcześniej dochodziło do dewastacji.

Według statystyk, tereny objęte monitoringiem są znacznie bezpieczniejsze, niż w czasach, gdy kamer na nich nie było. W zależności od rodzaju przestępstw, ich liczba pod czujnym okiem kamer spadła od 20 do 80%. Kamery pomagają też Straży Miejskiej reagować na wykroczenia drogowe, których w naszym regionie nie brakuje. Co ciekawe – przestępcy wcale nie przenieśli się w inne rejony – spadek liczby zdarzeń wpłynął na zwiększenie się bezpieczeństwa w całym mieście.

Działający od 2002 roku system monitoringu wizyjnego świetnie się sprawdza, więc zostanie rozbudowany i udoskonalony. Początkowo w systemie były trzy kamery, monitorujące wejherowski deptak, Plac Wejhera oraz ulicę 12 Marca. Kolejne rozbudowy powiększały bezpieczeństwo w mieście – zarówno w centrum, jak i na osiedlach.
Docelowo cały system analogowy zastąpiony zostanie przez cyfrowy, który gwarantuje lepszą jakość obrazu i większą efektywność pracy. Kolejne lokalizacje kamer miejskiego monitoringu w Wejherowie to ul. 3 Maja, okolice Filharmonii Kaszubskiej, a także ul. Dworcowej, Sobieskiego i obszar od ul. Dworcowej do ronda. Koszt ostatniej rozbudowy z 2014 roku to ok. 237 tys. zł.

 

źródło zdjęcia: https://www.flickr.com/photos/flem007_uk/4632603680

One Response to Monitoring w Wejherowie

  1. stop żulerii pisze:

    Prawda jest taka, że gdy tylko pojawia się monitoring, to żulernia znika w ciągu kilku tygodni. I tak właśnie było u nas na osiedlu. Wystarczyły 3 kamerki, nie wiadomo nawet czy działające, i już nie ma żadnych pijaków. Dzięki temu mieszkanie w Wejherowie to przyjemne miejsce pod lasem i gdybyśmy wcześniej wiedzieli, że tak to zadziała, to pewnie sami byśmy to kupili 🙂 W sumie nie byli groźni, nikogo nie zaczepiali, ale zawsze dwóch takich gamoni wszystkim psuje krew, choćby tym, że stoją i żłopią o każdej porze dnia. Teraz za to miód malina i tak trzymać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *