Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

Bez wątpienia jednym z najjaśniejszych punktów na rozrywkowo-kulturalnej mapie Wejherowa jest Filharmonia Kaszubska. Zbudowany z rozmachem gmach z drewna, szkła i stali jest równie bardzo efektowny, co… krytykowany przez jego przeciwników, którym nie podobają się koszty inwestycji.

Filharmonia Kaszubska to przede wszystkim wielofunkcyjna sala na prawie 400 osób. Można tam organizować koncerty, pokazy filmowe, wystawiać sztuki teatralne, a także organizować inne widowiska. W budynku znalazło swoje miejsce również Centrum Kultury, które może dzięki temu pochwalić się obecnie salą prób orkiestry oraz nauki gry na instrumentach, salą prób chóru, nauki śpiewu i rytmiki, pomieszczeniem do prób teatralnych, baletowych, ale także przestrzeniami, w których uprawiać można np. jogę. W Centrum Kultury spotykają się również miłośnicy szachów, brydża, gier planszowych, baśki, filatelistyki czy malarstwa, grafiki, rzeźby i fotografii. To wszystko powstało jednak kosztem niemal 60 mln zł. Tylko 10 mln zł dołożyła Unia Europejska.

Sam budynek jest bez wątpienia nad wyraz atrakcyjny. Przykuwa uwagę swą lekką, według projektantów również dowcipną formą. Jego bryła stylizowana jest bowiem na statek. Sala główna niejako „przecina” przeszklone foyer. To wszystko sprawia wrażenie, że goście filharmonii czują się tam, jakby weszli to innego, morskiego świata.
Podkreśla to też wykończenie wnętrza, które zdobi drewno w całkowicie naturalnych odcieniach. Niebanalny jest również sufit, który – choć po prostu biały – przypomina swym kształtem sunący po morzu żaglowiec.

 

źródło strony: https://www.flickr.com/photos/blueoxen/4789734763

One Response to Filharmonia Kaszubska w Wejherowie

  1. meloman pisze:

    Myślałem, że się nie doczekam, a okazało się, że mieszkanie w Wejherowie może być też okazją na posłuchanie najlepszych orkiestr z całych Europy. Czekam jeszcze tylko na chór gregoriański i kolejne sukcesy młodzieży z wejherowskiej szkoły muzycznej, co powinno przynieść chlubę naszemu pięknemu miastu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *